Hoved indhold

15. januar 2010
Tal for tidlig indsats til og med september 2009 er opdateret på Jobindsats.dk

Med målingerne af tidlig indsats er det muligt at få et overblik over, hvor hurtigt jobcentrene giver en indsats til nye ledige.

Formålet med målingerne er at belyse, hvor hurtigt jobcentrene sætter ind over for nye modtagere af kontant- og starthjælp samt a-dagpenge, uanset om lovens krav om rettidighed for jobsamtaler hhv. aktiveringstilbud eller varigheden af tilbuddene er opfyldt eller ej. Målingerne er således ikke en ny slags rettidighedsmåling.

Arbejdsmarkedsstyrelsen har udviklet tre nye målinger, som ligger under det nye venstremenupunkt ”Tidlig indsats”:

• Tidspunkt for første jobsamtale for nye ydelsesmodtagere
• Tidspunkt for første aktiveringstilbud for nye ydelsesmodtagere
• Intensitet i jobsamtaler for nye ydelsesmodtagere

De to første målinger viser tidspunkt for første jobsamtale hhv. første tilbud for nye modtagere af a-dagpenge hhv. kontant- og starthjælp. Det opgøres, hvor mange, der får afholdt samtale hhv. deltager i tilbud inden for følgende tidsintervaller: samme dag, én uge, 1 måned, 2 måneder, 3 måneder, 6 måneder, 9 måneder og 12 måneder efter første dag på ydelsen.

De to målinger opgøres på fire underliggende målinger.

Antal forløb: Antal nye, igangværende ydelsesforløb, hvor den første jobsamtale er afholdt hhv. det første tilbud er påbegyndt.

Andel forløb: Antal nye, igangværende ydelsesforløb, hvor den første jobsamtale er afholdt hhv. det første tilbud er påbegyndt divideret med samtlige nye igangværende forløb påbegyndt i perioden.

Antal igangværende forløb påbegyndt i perioden: Omfatter alle nye ydelsesforløb, som er påbegyndt i perioden, hvad enten der i forløbet er afholdt jobsamtale/påbegyndt tilbud eller ej, og som på målingstidspunktet stadigvæk er i gang.

Gennemsnitlig varighed indtil afholdelse af jobsamtale/påbegyndelse af første tilbud: Den gennemsnitlige varighed indtil afholdelse af jobsamtale/påbegyndelse af tilbud for ydelsesforløb, hvor første jobsamtale er afholdt hhv. det første tilbud er påbegyndt, og hvor ydelsesforløbene stadigvæk er i gang på målingstidspunktet.

Den tredje måling ”Intensitet i jobsamtaler for nye ydelsesmodtagere” viser tidspunkt for hhv. hvornår der er afholdt 1, 2 og 3 jobsamtaler i nye a-dagpengeforløb samt kontant- og starthjælpsforløb inden for følgende tidsintervaller: inden for 1 måned, 2 måneder, 3 måneder, 6 måneder, 9 måneder og 12 måneder efter første ydelsesdag.

Målingen opgøres på tre underliggende målinger: antal forløb, andel forløb og antal igangværende forløb påbegyndt i perioden. Bortset fra, at der i den tredje måling måles på de tre første jobsamtaler, opgøres de underliggende målinger i den tredje måling på samme måde som de underliggende målinger i de to første målinger, jf. ovennævnte beskrivelser af de underliggende målinger for de to første målinger.

Målingerne opgøres kun for nye ydelsesforløb på a-dagpenge eller kontant- og starthjælp. Forløb indgår i målingen som nye, hvis der har været udbetalt kontanthjælp, starthjælp eller a-dagpenge mindst én dag i den valgte periode, og der samtidig ikke har været udbetalt forsørgelsesydelse måneden før. Forløb betragtes også som nye, når en person i et ydelsesforløb flytter kommune. Personerne indgår som nye ydelsesmodtagere i tilflytterkommunen fra den dato, hvor der er udbetalt ydelse i den nye kommune og afslutter tilsvarende ydelsesforløbet i fraflytterkommunen..

Antallet af ydelsesforløb, der måles på, falder i målingen over tid i takt med, at ydelsesmodtagerne ophører på ydelserne i mindst én kalendermåned eller skifter kommune, hvorefter de afgår fra målingen. Forløbene indgår kun i målingen til og med det tidsinterval inden for hvilket ydelseforløbet har været i gang i hele tidsintervallet, uden at udbetalingen af ydelsen har været stoppet i mindst én kalendermåned, eller at personen har skiftet kommune. Et forløb, hvor udbetalingen af ydelse har varet 5½ måned efter første ydelsesdag, og den stopper i mindst én kalendermåned umiddelbart derefter, indgår således i populationen i målingen i tidsintervallerne: ”Inden for én dag”, ”Inden for én uge”, ”Inden for 1 måned”, ”Inden for 2 måneder” og ”Inden for 3 måneder”. Da forløbet ikke når en varighed på 6 måneder, afgår forløbet fra målingen i tidsintervallet ”Inden for 6 måneder” og indgår således heller ikke i de efterfølgende tidsintervaller ”Inden for 9 måneder” og ”Inden for 12 måneder”.

På et senere tidspunkt vil målingerne af tidlig indsats overgå til særskilte venstremenupunkter, hvor målingerne vil kunne findes under de enkelte ydelsesområder. Målingerne vedr. tidlig indsats for a-dagpengemodtagere kan således findes særskilt under venstremenuen a-dagpenge, og målingerne vedr. tidlig indsats for kontant- og starthjælpsmodtagere kan findes særskilt under venstremenuen kontant- og starthjælp.

Målingen opdateres én gang om måneden.

 


Link til Tidlig indsats

gå tilbage


 

Sidefod