Hoved indhold

Klyngeanalyser
- kommuner og jobcentre med samme rammevilkår


Som en del af udviklingen af nye grundlag for at sammenligne kommuner og jobcentre har der været gennemført et forskningsprojekt af Socialforskningsinstituttet og Amter og Kommuners Forskningsinstitut, der skulle medvirke til at afdække, hvilke kommuner og jobcentre der kan siges at have samme ramme/strukturelle vilkår.  Analysen lagde vægt på at afdække hvilke rammevariable og strukturelle forhold (sociale, demografiske, erhvervsmæssige og økonomiske faktorer), der giver kommuner forskellige vilkår at agere under på beskæftigelsesområdet og i forhold til at opnå effektive resultater i beskæftigelsesindsatsen.

På baggrund af denne er der opstillet klynger af kommuner og jobcentre, der kan siges at have samme rammevilkår i beskæftigelsesindsatsen. Dette sammenligningsgrundlag bruges til sammenligning i resultatrevision og vil også kunne vælges som et blandt flere sammenligningsgrundlag i Overblik og Databanken.

I nedenstående er det muligt at hentes hele rapporten fra Socialforskningsinstituttet og Amterne og Kommuners Forskningsinstitut samt beskrivelser af den efterfølgende klyngning af kommuner og jobcentre på bagrund af rappporten.


"De nye kommuners rammevilkår for beskæftigelsesindsatsen" af Socialforskningsinstituttet og Amterne og Kommunernes Forskningsinstitut

Baggrundspapir for klyngningen af kommuner og jobcentre med samme rammevilkår


 

Sidefod