15.12.2023
Om antal arbejdsfordelinger
Målingen viser antal personer, der er berørt af en arbejdsfordeling. Derudover viser målingen antallet af arbejdsfordelingssager, som har fundet sted i den valgte periode.
En arbejdsfordeling er en ordning i en virksomhed, hvor arbejdstiden for de ansatte i en midlertidig periode er nedsat for at undgå afskedigelser i virksomheden. I perioden med nedsat arbejdstid modtager de ansatte supplerende dagpenge.
For at medarbejderne får ret til dagpenge for de dage, hvor de som følge af fordelingen ikke arbejder, er det en betingelse, at ordningen er anmeldt til jobcentret. Her skal virksomheden udfylde en såkaldt AB292-blanket med relevante data og aflevere den til jobcentret, hvis der er tale om en ny arbejdsfordelingssag.
Hvis en virksomhed ønsker, at der i forbindelse med en arbejdsfordeling bliver udbetalt supplerende dagpenge til de omfattede personer i virksomheden i mere end 13 uger, skal tidsperioden ud over de første 13 uger godkendes af det regionale arbejdsmarkedsråd. Der er i dette tilfælde tale om en forlængelse af en eksisterende arbejdsfordeling i yderligere 13 uger med supplerende dagpenge.
Hvad viser målingen?
Målingsvariabel 1: Antal personer
Målingen viser antal personer, som inden for den valgte periode har været berørt af en arbejdsfordeling. Det er både muligt opgøre antallet af personer berørt af arbejdsfordeling med supplerende dagpenge i op til 13 uger samt antallet af berørte personer med supplerende dagpenge i mere end 13 uger.
Målingsvariabel 2: Antal sager
Målingen viser antallet af arbejdsfordelingssager, som har fundet sted i den valgte periode. Det er både muligt opgøre antallet af arbejdsfordelingssager, hvor de berørte personer modtager supplerende dagpenge i op til 13 uger samt antallet af sager, hvor de berørte personer modtager supplerende dagpenge i mere end 13 uger.
Vær opmærksom på, at statistikken ikke indeholder sager vedrørende den midlertidige arbejdsfordelingsordning, der gjaldt for perioden den 14. september 2020 til 31. december 2021, jf Lov om adgang til iværksættelse af midlertidig arbejdsfordeling som led i håndteringen af covid-19 - lov nr. 1336 af 11. september 2020 og lov nr. 1964 af 15. december 2020.
Hvordan er målingen beregnet?
Målingsvariabel 1: Antal personer
Målingen opgør, hvor mange personer der er berørt af arbejdsfordeling i den valgte periode. Det gælder både nye sager samt sager, der er påbegyndt i tidligere perioder, og som fortsat kører.
På den såkaldte AB292-blanket angiver arbejdsgiveren en start- og en slutdato for arbejdsfordelingen samt et konkret antal personer, som er omfattet af fordelingen. Det antal personer, som arbejdsgiveren angiver på blanketten, indgår således i målingen for alle de måneder, der er berørt af den periode, som er angivet på blanketten. Eksempel: Hvis en arbejdsgiver angiver, at 12 personer er omfattet af arbejdsfordeling fra den 21. oktober til den 14. december, tæller de 12 personer med i målingen for både oktober, november og december.
Målingsvariabel 2: Antal sager
En arbejdsfordelingssag indgår i målingen, hvis en del af eller hele den valgte periode ligger mellem den startdato og slutdato, som er angivet på AB292-blanketten.
En virksomhed bliver i denne forbindelse defineret ud fra dens unikke SE-nummer i kombination med det kommune-nummer, som bliver angivet af den indberettende myndighed (arbejdsmarkedskontoret). Virksomheder meddeler ofte arbejdsfordelinger på flere forskellige AB292-blanketter med identisk SE-nummer samt identisk eller overlappende start- og slutdato. Hvis det er tilfældet, betragtes disse forskellige AB292-blanketter som én og samme arbejdsfordelingssag. Virksomheder med identisk SE-nummer indgår på denne måde kun én gang i det samlede antal sager uanset hvor mange AB292-blanketter, der er indsendt. Undtagelsen fra denne regel er dog, hvis der er mere end 13 uger mellem slutdatoen for en arbejdsgivers senest meddelte arbejdsfordeling og startdatoen for samme arbejdsgivers nyeste melding om arbejdsfordeling. Her vil det blive opgjort som to separate arbejdsfordelingssager. Virksomheden vil i dette tilfælde kunne indgå to gange i det samlede antal arbejdsfordelingssager.
Nye arbejdsfordelinger og forlængelser af eksisterende ordninger bliver behandlet ens i målingen.
Hvad kan målingen fordeles på?
Målingen skal fordeles på geografisk område, periode samt arbejdsfordelingstype (supplerende dagpenge op til 13 uger eller supplerende dagpenge ud over 13 uger).
Derudover kan data fordeles på:
- Branchegrupper: Arbejdsfordelingssagerne kan fordeles på 10 branchegrupper baseret på virksomhedernes hovedaktivitetsområde. Der findes dog en række arbejdsfordelingssager, der ikke entydigt kan placeres efter dette princip. Disse indgår i kategorien ”uoplyst”.
Hvor kommer data fra?
Manuelle indberetninger fra arbejdsmarkedskontorerne.
Hvor ofte kommer der nye tal?
Målingen bliver opdateret hver måned.
Flere spørgsmål?
Find kontaktinformationer på kontaktsiden.
Gå til kontakt