17.09.2025
Om Samtaleformer i jobcenteret
Målingen viser alle job, - fælles- og opfølgningssamtaler afholdt i jobcentrene siden april 2010 fordelt på, om samtalen er afholdt telefonisk, fysisk fremmøde, som videosamtale eller anden type samtale.
Målingen er udarbejdet som led i opfølgningen på nytænkningen af beskæftigelsesindsatsen (2022), hvor muligheden for at give digitale samtaler blev udvidet, således at kun første samtale i ydelsesforløbet skal afholdes ved fysisk fremmøde. For de resterende samtaler i ydelsesforløbet vil den ledige selv kunne vælge samtaleformen. Målingen kan fordeles på samtaleformer, ydelsesgrupper og varigheden af ydelsesforløbet på samtaletidspunktet.
Hvad viser målingen?
- Målingsvariabel 1: Samtaler i alt
Viser antal af alle job-, fælles- og opfølgningssamtaler afholdt af jobcentrene. - Målingsvariabel 2: Fysiske samtaler
Viser antal job-, fælles- og opfølgningssamtaler afholdt som personligt fremmøde i perioden. - Målingsvariabel 3: Telefoniske samtaler
Viser antal job-, fælles- og opfølgningssamtaler afholdt som et telefonisk møde i perioden. - Målingsvariabel 4: Videosamtaler
Viser antal job-, fælles- og opfølgningssamtaler afholdt som videomøde i perioden. - Målingsvariabel 5: Anden kontakt
Viser antal job-, fælles- og opfølgningssamtaler afholdt med anden kontakt end personlig, telefonisk eller digital i perioden.
Hvordan er målingsvariablene beregnet?
Målingsvariabel 1: Samtaler i alt
Målingsvariablen er opgjort som antallet af alle job, - fælles- og opfølgningssamtaler givet til ledige ydelsesmodtagere i jobcenteret. Data er behandlet er således, at såfremt der skulle være registreret flere samtaler af samme type for samme person samme dag medtages kun én samtale af denne type denne dag i opgørelsen (jf. målingsvariabel 2-5 ovenfor). Det betyder at samme person fx kun have én jobsamtale pr. dag, men både have én jobsamtale og én fællessamtale samme dag.
Målingsvariabel 2: Fysiske samtaler
Målingsvariablen er beregnet som antallet af alle job, - fælles- og opfølgningssamtaler givet til ydelsesmodtagere i jobcenteret, der er afholdt med fysisk fremmøde i jobcenteret. Under corona-nedlukningen var der to perioder, hvor det ikke var muligt at afholde fysiske samtaler i jobcenteret. Det gælder perioderne 12. marts 2020 - 27. maj 2020 og 20. december 2020 – 15. april 2021. I begge perioder er alle registrerede samtaler registreret med anden samtaletype end telefoniske samtaler blevet ændret til telefoniske samtaler.
Målingsvariabel 3: Telefoniske samtaler
Målingsvariablen er beregnet som antallet af alle job, - fælles- og opfølgningssamtaler givet til ledige ydelsesmodtagere i jobcenteret, der er afholdt som telefonisk samtale. Efter aftale med sagsbehandleren kan samtalen afholdes telefonisk.
Målingsvariabel 4: Videosamtaler
Målingsvariablen er beregnet som antallet af alle job, - fælles- og opfølgningssamtaler givet til ledige ydelsesmodtagere i jobcenteret, der er afholdt som videosamtale. Efter aftale med sagsbehandleren kan samtalen afholdes som et online videomøde.
Målingsvariabel 5: Anden kontakt
Målingsvariablen er beregnet som antallet af alle job, - fælles- og opfølgningssamtaler givet til ledige ydelsesmodtagere i jobcenteret, der er afholdt som anden kontakt. Samtaleformen anden kontakt er fx samtaler på en arbejdsplads eller samtaler gennem en tredje person i forbindelse med sygdom, hvor direkte borgerkontakt ikke er mulig.
Hvad kan målingen fordeles på?
Tallene i målingen kan fordeles på geografisk område (bopælskommune) og periode. Tallene kan også fordeles på ydelsesgrupper og varighed af ydelsesforløbet. Disse data er for alle samtaler opgjort for samtaledatoen.
Hvad skal jeg være opmærksom på?
Målingen indeholder kun samtaler afholdt enten af jobcenteret eller af en anden aktør, der afholder samtalen på vegne af jobcenteret. Det vil sige, at samtaler afholdt i a-kassen ikke indgår i målingen.
Målingen er opgjort således, at der kun medtælles samtaler med personer, der på samtaletidspunktet modtager en ydelse. Der vil være få tilfælde hvor, der har været overlap mellem to ydelser for en ledig, og her er det vurderet, at den ledige kun har fået samtalen i forbindelse med én ydelse. Hvilken ydelse samtalen er afholdt i forbindelse med er i det tilfælde fastlagt ud fra den lediges kontaktgruppe på samtaletidspunktet, da man kun kan have én kontaktgruppe ad gangen.
Der er forskel på, hvordan ydelsesvarigheden ved samtaletidspunktet beregnes for de enkelte ydelser.
For de kommunale ydelser er der implementeret én kalendermåneds afbrydelseskriterie. Det vil sige, at et kommunalt ydelsesforløb er påbegyndt, når personen ikke har modtaget den pågældende ydelse én kalendermåneden forinden og et kommunalt ydelsesforløb er afsluttet, når personen ikke modtager den pågældende ydelse i den efterfølgende kalendermåned. Varigheden bliver opgjort som antal dage fra ydelsesperiodens start til den dato, hvor samtalen afholdes.
Et sygedagpengeforløb opgøres som påbegyndt hvis personen ikke har modtaget sygedagpenge dagen inden og opgøres som afsluttet, hvis personen ikke modtager sygedagpenge den følgende dag. Varigheden opgøres som antal sammenhængende dage med sygedagpenge fra første dag i sygedagpengeperioden til den dato, hvor samtalen afholdes.
Varigheden på et dagpengemodtagerforløb tælles som sammenlagt ledighed, det vil sige antal udbetalte timer fra a-dagpenge og løntilskud fra a-dagpenge. Varigheden opgøres med udgangspunkt i antallet af udbetalte timer fra første dag i dagpengeperioden (første ledighedsdag) frem til den dato, hvor samtalen afholdes. Et ydelsesforløb er afsluttet, når der foreligger en ny første dag i dagpengeperioden, og samtaler afholdt efter den dato, vil tælle som samtaler afholdt med varighed i det nye forløb.
Intervallerne i ydelsesvarigheden stemmer overens med de intervaller, der er anvendt i målingen ”Tidlig indsats og skærpet tilsyn: Jobsamtaler til alle ydelsesmodtagere i jobcentrene”, og vil kunne findes i metodenotatet til denne måling: Her.
Hvor kommer data fra?
Data kommer fra kommunale sagsbehandlings- og økonomisystemer. Ydelsesdata vedr. dagpengemodtagere kommer fra Forsikrede Ledige og Efterlønsmodtageres Udbetalings Register (FLEUR). Ydelsesdata vedr. sygedagpengemodtagere kommer fra KMD's sygedagpengeregistre.
Hvor ofte kommer der nye tal?
Målingen opdateres månedligt.
Flere spørgsmål?
Find kontaktinformationer på kontakt-siden.