17.08.2026
Ledighed: Sæsonkorrigeret antal fuldtidsledige
Målingen viser antal fuldtidsledige i den valgte periode opgjort både som faktisk antal, som sæsonkorrigeret antal og som sæsonkorrigeret andel af arbejdsstyrken (ledighedsprocent). Målingen kan anvendes til at vise udviklingen i ledigheden.
Om den registerbaserede ledighed
Den registerbaserede ledighed omfatter jobparate/åbenlyst uddannelsesparate ledige, som overholder den internationale arbejdsorganisation ILO's kriterier om rådighed og aktiv jobsøgning, og som modtager en af følgende ydelser: A-dagpenge eller kontanthjælp.
De sæsonkorrigerede tal i målingen tager højde for mulige sæsonudsving. Det kan eksempelvis være forskelle i antallet af dage/arbejdsdage på tværs af måneder (30 versus 31 kalenderdage, 28 kalenderdage i februar), sæsonmønstre i forhold til afholdelse af ferie eller sygdomsperioder og lignende. Ved at tage højde for disse sæsonudsving har man bedre indsigt i udviklingen i ledigheden. En mere grundig gennemgang af den generelle tilgang til sæsonkorrektion i STAR kan findes i følgende notat: sæsonkorrektion i STAR
De faktiske tal for den registerbaserede ledighed i Danmark er udarbejdet i overensstemmelse med de kriterier for opgørelse af ledighed, som er fastlagt af FN´s internationale arbejdsorganisation (ILO). Ifølge disse kriterier skal en person opfylde følgende tre betingelser for at blive betragtet som ledig:
- Være uden arbejde
- Stå til rådighed for arbejdsmarkedet
- Være aktivt arbejdssøgende
Ud over ILO-kriterierne er det i en dansk kontekst fastlagt, at man skal modtage en offentlig ydelse (inkl. perioder med løntilskud) for at indgå i opgørelsen af den registerbaserede ledighedsstatistik. Det vil i praksis sige personer, der vurderes jobparate og som opfylder kriterier i lovgivningen om rådighed og aktiv jobsøgning.
De kommunale ydelsesmodtagere, der fra den 1. juli 2025 indgår i den registerbaserede ledighed omfatter følgende grupper:
- Jobparate modtagere af kontanthjælp
- Åbenlyst uddannelsesparate modtagere af kontanthjælp
Historisk omfatter statistikken også følgende grupper af ydelsesmodtagere, der ikke længere eksisterer: Åbenlyst uddannelsesparate modtagere af uddannelseshjælp, jobparate eller åbenlyst uddannelsesparate modtagere af selvforsørgelse-, hjemrejse- og overgangsydelse (SHO), modtagere af arbejdsmarkedsydelse, særlig uddannelsesydelse og kontantydelse samt jobparate modtagere af starthjælp, introduktionsydelse samt integrationsydelse.
Hvad viser målingen?
Målingen viser:
- Antal ledige fuldtidspersoner
- Sæsonkorrigeret antal ledige fuldtidspersoner
- Sæsonkorrigeret fuldtidspersoner i pct. af arbejdsstyrken
Målingen kan fordeles på:
- Område
- Periode
- Ydelsesgrupper
- Køn
- Alder
Oplysning om alder er opgjort den sidste dag i måneden på nær i perioden 2007-2018 for 65-årige. For 65-årige i 2007-2018 opgøres alderen i stedet primo måneden, således at personer som fylder 65 år i en given måned, og som derfor modtager dagpenge måneden ud, tæller med som 64-årige i den pågældende måned. Da pensionsalderen i 2007-2018 var 65-år, indgår de 65-årige ikke i den registerbaserede arbejdsstyrke i denne periode. Da det således ikke er muligt at beregne sæsonkorrigeret antal ledige fuldtidspersoner i pct. af arbejdsstyrken for personer som fylder 65 i en given måned, er disse opgjort som 64-årige i måneden, hvor de fylder 65 år.
Aldersmæssigt afgrænses målingen til at indeholde personer indtil de er nået folkepensionsalderen, og tæller således kun med til og med den måned, hvor de når folkepensionsalderen. Evt. udbetalinger, der ligger efter folkepensionsalderen frasorteres. Målingen tager hensyn til skiftende folkepensionsalder, som eksempelvis i 2018 var 65 år, mens den i 2025 var 67 år. Dermed vil populationen af 65+ årige være stigende i denne periode.
Variabelbeskrivelser
Målingsvariabel 1: Antal ledige fuldtidspersoner
Målingsvariablen viser antal ledige personer i den valgte periode omregnet til fuldtidspersoner.
For a-dagpengemodtagere er målingsvariablen opgjort som antal timer, hver enkeltperson har modtaget a-dagpenge inden for den valgte periode divideret med det mulige antal timer, som hele perioden dækker over. Én hel måned med a-dagpenge svarer til 160,33 hhv. 130 timer for fuldtidsforsikrede hhv. deltidsforsikrede.
For kontanthjælpsmodtagere er målingsvariablen opgjort som antal hverdage, hver enkeltperson har modtaget ydelsen inden for den valgte periode divideret med det mulige antal hverdage, som den valgte periode dækker over.
Eksempel for kontanthjælp: Hvis den valgte periode er juni 2026, og en person har modtaget kontanthjælp i 10 hverdage, vil personen tælle med som 10/21 = 0,48 fuldtidsperson i opgørelsen af antal fuldtidspersoner, da der er samlet er 20 hverdage i juni 2026.
Eksempel for a-dagpenge: Hvis den valgte periode er én måned, svarende til 160,33 timer hhv. 130 timer for en fuldtidsforsikret hhv. deltidsforsikret a-dagpengemodtager og en person har modtaget a-dagpenge i 80,17 timer hhv. 65 timer for en fuldtidsforsikret hhv. deltidsforsikret a-dagpengemodtager, indgår personen som 0,5 fuldtidsperson.
Målingsvariabel 2: Sæsonkorrigeret antal ledige fuldtidspersoner
Målingsvariablen viser antal ledige personer omregnet til fuldtidspersoner (jf. målingsvariabel 1), hvor der tages højde for sæsonkorrektioner i tidsserien.
Målingsvariablen er opgjort som det sæsonkorrigerede antal ledige fuldtidspersoner. Sæsonkorrektionen udføres ved hjælp af indirekte sæsonkorrektionsmetode i kryds mellem køn, alder og ydelsesgruppe med henblik på at fjerne sæsonvariationer i data. Den sæsonkorrigerede total dannes herefter som summen af de sæsonkorrigerede delserier. Sæsonkorrektionen er udført separat for perioderne før og efter 2012 grundet forskellige sæsonmønstre i disse to perioder. De sæsonkorrigerede tal revideres derfor kun fra 2012 og frem ved hver opdatering.
Der er indført sæson outliers for april og december 2021 på grund af ændret sæsonmønster som følge af ny ferielov i 2021, hvor ferie under den gamle lov senest skulle afvikles i april måned og efter ny ferielov fra 2021 senest skal afvikles i december måned.
Målingsvariabel 3: Sæsonkorrigeret fuldtidspersoner i pct. af arbejdsstyrken
Målingsvariablen viser det sæsonkorrigerede antal ledige fuldtidspersoner (jf. målingsvariabel 2) i den valgte periode divideret med den registerbaserede arbejdsstyrke. Da den registerbaserede arbejdsstyrke kun opgøres én gang årligt (uge 48, året), er andelene beregnet ved at sammenholde det månedlige antal sæsonkorrigerede fuldtidsledige personer divideret med arbejdsstyrken i det pågældende år.
Da seneste tilgængelige årstal for den registerbaserede arbejdsstyrke kan være op til 2 år gamle, anvendes seneste tilgængelige årstal for måneder, der ligger i månederne efter seneste tilgængelige årstal for den registerbaserede arbejdsstyrke. Når der efterfølgende kommer et nyere årstal for den registerbaserede arbejdsstyrke anvendes dette efterfølgende i beregningen af de månedlige andele.
Afgrænsninger
I målingen indgår:
- A-dagpengemodtagere med de timer, hvor de modtager a-dagpenge fratrukket timer, hvor de ikke står til rådighed for arbejdsmarkedet
- Jobparate modtagere af kontanthjælp og åbenlyst uddannelsesparate modtagere af kontanthjælp med de hverdage hvor de står til rådighed for arbejdsmarkedet (fra 1. juli 2025 og frem)
- Historiske grupper: åbenlyst uddannelsesparate modtagere af uddannelseshjælp, jobparate eller åbenlyst uddannelsesparate modtagere af selvforsørgelse-, hjemrejse- og overgangsydelse (SHO), modtagere af arbejdsmarkedsydelse, særlig uddannelsesydelse og kontantydelse samt jobparate modtagere af starthjælp, introduktionsydelse samt integrationsydelse
- Aktiverede og nettoledige
Indgår ikke:
- A-dagpengemodtageres timer hvor de ikke står til rådighed for arbejdsmarkedet i forbindelse med sygefravær, EØS-perioder og ferie
- Kommunale ydelsesmodtagere i perioder med ferie, sygdom, barsel mv. samt øvrige perioder, hvor personerne er fritaget for at "stå til rådighed"
- Lønmodtagere omfattet af den midlertidige arbejdsfordelingsordning i perioden 14. september 2020 – 31. marts 2022 (selvom de modtog dagpenge i forbindelse med hjemsendelsen)
- Perioder der ligger efter folkepensionsalderen
Vær opmærksom på
Pga. efterregistreringer vil specielt den seneste måned, der findes data for, blive øget ved næste opdatering.
Hvis der er et udfald på færre end 3 observationer, diskretioneres cellen i tabellen. Det betyder, at et udfald på 0, 1 eller 2 erstattes med en prik. Det kan også påvirke øvrige celler i tabellen.
Det faktiske antal fuldtidsledige opreguleres forud for deres brug i sæsonkorrektionen som følge af efterslæb i registreringerne fra a-kasser og kommuner. Denne opregulering fremgår dog ikke af målingen vedrørende det faktiske antal fuldtidsledige, men vær opmærksom på, at der mangler efterregistreringer for det faktiske antal fuldtidsledige for den seneste måned, hvilket gør, at antallet af faktiske fuldtidsledige kan ændre sig ved næste opdatering. Læs mere om opregulering af ledigheden her: opreguleringen af ledigheden for forventede efterregistreringer forud for sæsonkorrektion
Ledigheden i perioden fra 2007 til og med 2011 er sæsonkorrigeret fra resten af tidsserien, da den har et andet sæsonmønster. Det skyldes, at STAR ikke har fyldestgørende data vedrørende fraværs-/fritagelsesmarkeringer for denne periode. Derfor sæsonkorrigeres denne del af tidsserien separat fra resten af perioden. Endvidere er sæsonkorrektionen for perioden 2007-2011 også fastlåst, hvilket betyder, at der ikke sker yderligere opdateringer vedrørende sæsonkorrektionen for denne periode, medmindre der sker en større ændring i datagrundlaget.
Kilder
- For perioder efter den 1. juli 2017 kommer data for a-dagpengemodtagere fra Forsikrede Ledige og Efterlønsmodtageres Udbetalings Register (FLEUR)
- For perioder før den 1. juli 2017 kommer data for a-dagpengemodtagere fra Registeret for arbejdsmarkedsstatistik (RAM).
- Data om kontanthjælpsmodtagere kommer fra kommunale sagsbehandlings- og økonomisystemer.
- Det Fælles Datagrundlag (DFDG) anvendes for data om kommunernes beskæftigelsesindsats og for oplysninger om perioder med fravær/fritagelser for at stå til rådighed for arbejdsmarkedet.
- Tal for arbejdsstyrke kommer fra Danmarks Statistik.
Opdatering
Målingen bliver opdateret hver måned den 13. hverdag i måneden. Målingen opdateres med en ny periode 1 måned efter den seneste periodes afslutning. Det betyder f.eks., at i marts måned opdateres målingen med februar, som den seneste periode, der kan hentes tal for.